Jdi na obsah Jdi na menu

Mistři Karate

Mistr Hidetaka Nishiyama 10.DAN

 

Obrazek

      Mistr Hidetaka Nishiyama, 9.dan je poslední ze žijících žáků zakladatele moderního karate profesora Gichina Funakoshi. Jeho celkové myšlení, jednání a úsilí je uplatněno u Tradičního karate-do. Každý, kdo tohoto klidného a vyrovnaného mistra zná blíže, ví také, že při svém tréninku karate vyvíjí enormní vnitřní dynamiku. Tato jeho vlastnost a okolnost, že jeho vlasy se staly stříbrně bílé, mu přineslo jméno /sněhem pokrytý vulkán/. Dnes se sněhem pokrytý vulkán jménem Hidetaka Nishiyama stal žijící legendou Karate-Do.
 
      Mistr Nishiyama se narodil v roce 1928 v Tokyu. V roce 1943 začalo jeho studium karate pod vedením profesora Gichina Funakoshi a to změnilo od základu celý jeho život. Již brzy se točilo celé jeho myšlení a jednání kolem Karate-Do. Díky tomu byl Nishiyama spoluzakladatelem Japan karate association /JKA/, kde byl později zvolen dozorcem rady. V roce 1951 ukončil Hidetaka Nishiyama studium na Takushoku-Dai-Univerzitě v Tokyu a to s vyznamenáním, v oboru ekonomie. Potom začal vyučovat společně s profesorem Funakoshim a dalšími známými osobnostmi jako Nakayama a Obatu, na světověznámé škole Kodokan-Judo-Karate. Na této škole se kromě karate vyučovalo judo a aikido. Nishiyama přímo vedl bojovou přípravu strategického vzdušného komanda /SAC/.
 
      Před 40. Lety byl Nishiyama jako člen desetičlenného BUDO-TÝMU pozván do USA. Zde se tři měsíce vyučovalo karate, judo a aikido. Spojení, které bylo jednou navázáno se Spojenými státy už nebylo přerušeno. Již v roce 1961 byl Nishiyama pozván studenty SAC a členy JKA, kteří žili v USA, do Ameriky. Nishiyama toto pozvání přijal. Rozhodnutí jet do Ameriky, jak se později ukázalo, ovlivnilo jeho postoj ve vývoji karate v Euro-americkém duchu. Po svém příchodu do USA si v Los Angeles otevřel své první Dojo v USA. Netrvalo dlouho a díky svému usilovnému snažení se stal hnací silou ve vývoji stylu Shotokan v USA a taky i v zahraničí.
 
Obrazek
 
      V roce 1965 Nishiyama začal organizovat první přátelské turnaje za účasti většiny Japonských stylů, které vedly k prvním přátelským zápasům mezi USA a Japonskem. Za účasti All Japan Collegiate Karate byla tato událost označena jako první skutečně mezinárodní událost. O tři roky později v roce 1968, uskutečnil Hidetaka Nishiyama své přání, uspořádat světový turnaj v karate. Toto se stalo ve sportovní aréně v Los Angeles ve spojení s Olympijským turnajem v Mexico-City. Všechno to bylo uspořádáno Mexickým svazem karate. Současně s tímto turnajem se konala konference s cílem založit Mezinárodní svaz karate. Tento Mezinárodní svaz měl být založen proto, aby se mohlo uspořádat skutečně první Světové mistrovství v karate. Již roku 1968 bylo dohodnuto, že dojde k prvnímu Světovému mistrovství v karate v Tokyu. Mistrovství se však nekonalo tak rychle, jak si přál Nishiyama, protože v roce 1970 došlo k prvním problémům ve svazu. Jenže by to nebyl Nishiyama, aby do dané situace nezasáhl. Stejně jak byl houževnatý v tréninku, tak stejně se projevoval i na poli organizačním. V roce 1970 se změnilo uspořádání AAKF na představenstvo Tradičního karate, oddělilo se JKA-Gruppe a stalo se JKA-U.S. Nishiyama to chápal tak, že JKA-U.S. je stále vedena jako součást AAKF. Jeho skutečně mistrovským výkonem toho času bylo, že se stal předsedou v obou svazech. To bylo možné jenom proto, že Nishiyama byl již v té době vysoce vážená osoba a každý chtěl, aby se stal předsedou jejich svazu.
 
      V roce 1989 byla založena nová Mezinárodní organizace ITKF (International traditional karate federation), která združuje všechny styly karate, které mají zájem udržet původní a tradiční význam karate jako bojového umění. Mistr Nishiyama je v ITKF presidentem a hlavním technickým učitelem. I přes svůj pokročilý věk je plný elánu, kdy cestuje po celém světě a učí Tradiční karate jak nejlépe dovede. V současné době je uznáván jako největší mistr karate, a proto je zván po celém světě.

   

   7. listopadu 2008 odešla legenda tradičního karate Sensei Nishiyama byl světovým mistrem karate, který zasvětil celý svůj život bojovému umění tradičního karate. Sensei zemřel ve věku 80. let, po neúspěšném zápasu s rakovinou. Sensei měl ohromný vliv na životy všech, kteří byly spojeni s tradičním karate. Sensei nikdy nepřestával rozvíjet svého ducha a umění tradičního karate.
Duch sensei zůstane vždy s námi...

 

Obrazek

 

 

 

 

Wlodzimierz Kwieciński 8.DAN

 

pa220108.jpg
     
       Absolvent lékařské fakulty vojenské akademie v Lodži a fakulty tělesné výchovy v Krakově, zaměření – trenér karate
        Zakladatel karate v Polsku.
       Karate cvičí od roku 1971. Člen rady ředitelů mezinárodní federace tradičního karate ITKF ze sídlem v Los Angeles.  
Předseda finanční komise ITKF.
Víceprezident Evropské federace tradičního karate ETKF.
Prezident PZKT (Polský svaz tradičního karate).
Diplomovaný instruktor a mezinárodní rozhodčí. Už 13 let se dvakrát ročně účastní mezinárodních seminářů trenérů a rozhodčích u senseie Hidetaka Nishiyamy v Los Angeles a San Diegu (USA).
Trenér polské reprezentace karate.

 

 

 

 

Avi Rokah 7.DAN

 

dsc_0184.jpg

      Avi Rokah je instruktor tradičního karate, světový šampión karate v roce 1994 a čtyřnásobný šampión Spojených států. Avi Rokah studuje karate již 25 let. Je jeden z nejlepších studentů největšího učitele karate mistra Nishiyamy. Avi je považován za jednoho z mála, který pochopil principy karate a je zároveň schopný je aplikovat a učit v logickém a systematickém pořadí.
      Ve své akademii vyučuje pokročilé, ale také začátečníky. Jeho akademie je známá jako tréninkové centrum, do kterého přijíždějí lidé z celého světa. Něktěří jeho studenti mají úspěchy na US, evropských a mezinárodních šampionátech.
      Avi učí, že filozofií karate jako bojového umění je rozvoj charakteru osobnosti a duševního zdraví.